Bir düğünün ardından Anılar Durmuş KARABAĞLI, Emirdağ YEniköy Düğün Gelenekleri Ardından anılar, Düğ

karabagli43 5 Eyl 2013

1. karabagli43

karabagli43 ÜYE

207
    0
    0

BİR DÜĞÜNÜN ARDINDAN

Düğünler yeni bir ailenin temellerinin atıldığı, ömür boyu sürecek beraberlik sözleşmesinin eş dost akraba ve sevenlerin buluştuğu ortam da imzalandığı olaylardır. Aile merdiveninin çiftlerce çıkılmaya başlanıldığı ilk çileli ve ümitlerin gerçekleştirilmeye çalışıldığı basamakların başladığı anlardır.
    Kutsal dinin peygamberi Hz. Muhammed’in bile düğünlerinizi ölü evini hatırlatır yas çekilen mekânlara çevirmeyiniz, Eğlencenin ve sevincin neşenin etik şekilde uygulanması gerekliliğine vurgu yaptığı bilinmektedir.
    31.08.2013 akşamı Afyonkarahisar da Oruçoğlu termal resort tesislerin de köyümün bir gencinin düğün merasimin de eşimle beraber davetliler arasın da idim. Salon her halde 1000 kişilik falan idi.Davetliler arasında Eskişehir den Kütahya dan ve köyüm ile değişik yerlerden davetliler vardı.
    Davetli insanlar köylü şehirli fark edilemeyecek kadar şık ve modern giyimli idiler. Gecenin manasına uygun giyimleri ile şık bir görünüm içindeydiler. Düğünde Kütahya ‘nın önemli iş adamlarından Güral porselen Kütahya porselen ve seramik gibi fabrikaların ve Turistik mekanlarda turistik otellerin sahiplerin den muhterem İsmet Güral Bey, İş adamı Mehmet Akdemir ve Nihat Delen bey de vardı. Hatta nikah şahidi olarak İsmet Güral Bey imza attı.
    Düğün İstanbul’ dan davet edilen bir bayanın güzel sesi ve müziğin enfes havası ile düğün pür neşe içinde gençlerin sahneyi boş bırakmaması ile devam etti. Arkasından Emirdağ ‘lı sanatçı hemşerimiz Bülent Çıraklı sahne aldı. Kendine has sesi ve yerel müzik ve oyun havaları ile gençleri adeta coşturdu.
    Düğün sahibi iş adamı köylümüz (Emirdağ Yeni Köy) Ömer Alhan hiçbir masraftan kaçınmamış. Oğlunun bu sevinçli gününde tüm davetlilere özenle seçilen ikramları sunmaya çalışmış.Her türlü içecek değişik yemek çeşitleri de salon çalışanlarınca kusursuz olarak sunuldu diyebilirim. Çok titiz ve aksatılmayan bir hizmet anlayışı sezinledim.
    Üzerinde durulması gerekli en önemli konu köyüm insanlarının ne kadar çağa yatkın ne kadar ortama uyumlu olduklarını görmemdir. Giyim ve kuşamlarının konuşma ve saygınlıklarının köylü şehirli farkının ortadan kalkmış olduğunu da hissettim. Bu düğünün Afyonkarahisar için bir köylü düğününün en ideal ve çarpıcılığı örnek olacaktır.
    Burada evlenen köyümüz genci Burakhan Emre ile Gelinimiz Özde Zerde’yi kutlar bir ömür boyu aynı yastıkta vatan ve millete yararlı evlatlar ve torunlar verecekleri dileklerimle kutlar mutluluklar dilerim.
    Büyük insan Mustafa Kemal Atatürk’ün çok güzel veciz söylemi KÖYLÜ MİLLLETİN EFENDİSİDİR.deyişine bu düğünde gerçekten şahit oldum.
    Emirdag Yeniköy halkının bu efendiliğinden dolayı bir kez daha gurur duyduk.

Durmuş Karabağlı
    2013

2. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

181,322
    1,916
    38

yüreğinize sağlık hocam ne güze yazmıssın aynen dediğiniz gibi artık köylü şehirli farkı yok çok çabuk çağa ayak uydurduklarını bende köyümde son bir kaç yıldır gözlemliyorum. bizde gelinle damat bir ömür boyu mutluluklar dileriz,

3. EliCn

EliCn ÜYE

69
    0
    0

teşekkürler.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş