Benim Köyüm Elbaşı Kasabası Neresidir, Elbası Kasabasının Tarihçesi, Elbası Kasabasının Önemli Özell

[_ismet_] 17 Şub 2011

1. [_ismet_]

[_ismet_] ÜYE

765
    0
    0

Elbaşı Kasabası
    Açıklama:ELBASI TARIHCESI

ELBASI
    Zamanti Ovasinin orta kisminda düz bir alan üzerine kurulmustur. Rakim 1400 metredir. Köyün ilk kurulusu M.Ö. 4000 – 1200 tarihleri arasinda yasayan Etiler döneminde olmustur. Köyün altinda genis bir sahayi kaplayan magaralar yerlesim yeri olarak düzenlenerek, tünellerle birbirine baglanmistir. Magaralar arasi baglanti sistemi kilometrelerce uzaktaki Köprübasi köyündeki magaralarla irtibatlidir. Bu özelliklerden dolayi köyün Hititlerden sonra kurulan TABAL Kralliginin önemli yerlesim merkezlerinden biri oldugu tahmin edilmektedir. Köyün çevresinde bulunan tarihi kiymete haiz eski mezarliklar kaçak kazilar neticesi tahrip edilerek birçok tarihi eser bulunmustur. Çikan eserlerin Eti ve Roma dönemine ait olduguna göre köyde Etilerden sonra Romalilar yasamistir. Köyde Türklerin yerlesmesi 1086tarihinden sonra olmustur. Mehmet GÜMÜSTEKIN GAZI Kayseri’yi fethedip Danismend Beyligine Bassehir yaptiktan sonra birçok savaslar neticesi çevre topraklari beyligine katmistir.Kayseri ve çevresi Danismend beyliginden sonra Selçuklu hakimiyeti altina girmistir.Köydeki Selçuklulara ait mezar taslari buraya Selçuklular tarafindan yerlesmeler oldugu göstermektedir.Çevre 1467 tarihinde Fatih Sultan Mehmet’in veziri azami Gedik Ahmet Pasa tarafindan Osmanli topraklarina katilmistir.Bu çevre bir müddet sonra Maras’ta hüküm süren Dulkadiroglu Beyliginin hakimiyeti altina girmistir.
    Bölgemiz 1515 tarihinde Yavuz Sultan Selim tarafindan Çaldiran Savasi dönüsü yeniden Osmanli Devleti topraklarina katilmistir. Osmanli Devletinin idare sisteminde sinirlari vergiden muaf ILBASI denilen komutanlar tayin edilerek sinirlarin korumasi saglanmistir. Bu yerlesim yeri de sinirda oldugu için buraya ILBASI tayin edilmistir. Köyün ismine ILBASI denilmistir. Zamanla bu isim ELBASI’ ya dönmüstür.

Isbaslarin mezarlari Selçuklu mezarlarindan daha degisik biçimde bir sandukayi andirmaktadir. Akinci beylerinin mezarlari biçimindedir. Bu mezarlardan köy mezarliginda birkaç tane bulunmaktadir.

Elbasi geçmis zamandan bugüne kadar büyük bir yerlesim yeri olma özelligini korumustur.

IV. Murat Bagdat seferine 08 Mayis 1638’de Istanbul’dan hareket ettiginde Istanbul-Bagdat arasi 110 konaklama bölümlerine ayrilmis idi.1638 Temmuzunun ilk haftasinda Osmanli Ordusu Karatay Hani ve Elbasi topraklarinda iki gün IV. Murat’a hediye ettigi ibrik ve üzerindeki yazi Bagdat’in fethinde etkili olmustur.

1890 yilina kadar Bünyan, Elbasi Bucagina bagli bir köy iken ayni tarihte Bünyan’in ilçe olmasiyla 1911 yilindan sonra Sivas’tan ayrilip KAYSERI’ ye baglanmistir.

Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Mar 2011

2. hmm elbası kasabasınıda senin sayende tanımış olduk ismet ellerine sağlıkkk
    ;D;D;D

3. Çok Teşekkür ederim.
    Sağ olun efendim.

4. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

203,671
    1,787
    38

güzel bilgiler, ellerine sağık ismet, senin köyünüde ünlü yapalım bakalım)))

5. [_ismet_]

[_ismet_] ÜYE

765
    0
    0

ben tesekkür ederim..

6. [_ismet_]

[_ismet_] ÜYE

765
    0
    0

7. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

203,671
    1,787
    38

ismet url buraya eklenecek gibi almamıssın neyse ben ekledim.. sana gönderdiğim resimil anlatımdaki gibi yap ama url images hack al ve direk link denen yerdeki al koy, hadi kolay gele,

8. [_AkkaS_]

[_AkkaS_] ÜYE

8
    0
    0

orta anadolu nun en köklü yerleşim yerlerinden biridir kasabamız ismet emeğine sağlık kardesim

9. Ismet köyümüz hakkinda verdigin bilgiler icin saol kardesim.Herkesin köyü kendine güzel bizim köyümüzde bize güzel.:)))

10. [_ismet_]

[_ismet_] ÜYE

765
    0
    0

zahide abla resimler olmus demi yeni fark ettim kusura bakma resim icin yazdigini

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş