Bebeklerde Çölyak Hastalığı Belirtileri nelerdir, Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir, çölyak h

zahide 18 Tem 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  214,969
  1,963
  38  goktepeliler bebek.jpg


  Bebeklerde Çölyak Hastalığı Belirtileri nelerdir,


  Bebeklerde ya da yetişkinlerde, çölyak hastalığının neden olduğu malabsorpsiyon (vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilememesi) derecesine bağlı olarak belirtiler şiddetli veya hafifolabilir. Özellikle bebeklerde, çölyak hastalığı hafif olarak belirti gösteriyorsa hastalığın farkına varmak zorlaşabilir. Vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ seviyelerini ölçmek için yapılacak testler hastalığın teşhisi için ilk adımdır.
  Sindirim Sistemi Belirtileri
  Bebeklerde çölyak hastalığının en karakteristik belirtisi kronik ishal durumudur. Ebeveynler dışkının renginin soluk olduğunu ve normalden daha güçlü bir kokusu olduğunu fark edebilir. Bazen dışkı sanki yağ içeriyormuş gibi görünebilir. Kabızlık daha az görünmesine karşın kronik kabızlık da çölyak belirtisi olabilir.

  Davranışsal Belirtiler
  Çölyak olan çocuklar ve bebekler belirli bir neden olmadan huysuz ve rahatsız olabilir. Karın ağrısı ve mide bulantısı gibi çölyak belirtileri bebeği gün boyu rahatsız eder ve normalden daha sık ağlamasına neden olabilir.

  Kilo Kaybı
  Besinlerin çölyak nedeniyle yeterince işlenememesi, gıdalar yoluyla alınan vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilememesi nedeniyle kilo kaybı görülebilir. Özellikle bebekler ve çocuklarda bu kilo kaybı belirgindir. Besinlerin işlenememesi çocuğun yaşıtlarına göre daha küçük kalmasına yol açabilir.

  Diğer Belirtiler
  Bebeklerde, çocuk ve yetişkinlerde çölyak hastalığıyla ilişkili olarak kemik ve eklem ağrıları görülebilir. Dişlerde lekeler oluşabilir ve demir emilimi azaldığı için demir eksikliği anemisi meydana gelebilir. Bu belirtiler sindirim sisteminde görülen belirtilerden daha az ortaya çıkmakla birlikte bu hastalığın belirtileri arasında gösterilmektedir.
   
 2. VENOM

  VENOM süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  17,079
  291
  36


  emeyine saglık harıka paylasım ıcın tesekkurler
   
 3. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  58,693
  2,185
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  214,969
  1,963
  38


  teşekkürler sağ olun,
   
 5. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  201,941
  3,110
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş