Basmaç Yemeğii nin fotoğraflarla anlatımı.

zahide 14 Eyl 2008

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

211,704
    1,930
    38

Et dövülerek yapılan bir yemekdir biraz zahmetlidir ama size fotoğraflarala anlatmaya çalısacam..

Koyun veya inek eti önce kuşbaşı olarak doğranır içine kuru soğan doğranır.

Doğranan etin içine düğür (Köftelik bulgur) da katılır.

Bütün bu malzemeler tokmakla dövülmeye başlanır.

Çok fazla dövülürki etler ezilir düğürle karışır ve birbirini tutarlar yanı hamur gibi olurlar.

Daha sonra bu malzemeden yumurta büyüklüğünden alınarak yuvarlak şekil verilir.

Başmaç ımızı olmustur şimdi pişirilmesi kalıyor..esas bunlar köz üzerinde pişirilir veya kuzinenin üzerinde şimdi bizim köydekilerde teknolojiden faydalanıyorlar pizzapan da pişiriliyor.

AFİYET OLSUN..

2. rappereses

rappereses ÜYE

839
    0
    0

Ynt: Basmaç

oooo müthiş görünüyolar burnuma koktuu :) hala eline saglık ben kendim yerim bunları :):)

3. zahide

211,704
    1,930
    38

Halil benimde en çok sevdiğim şey köye her gidişde yerim tabi ayşe ablamın basmacı başka olur..o döverek yapar yani kıymayla yapmaz. birde közde pişirecen oyoyoyyyyyy...

4. Ynt: Basmaç

ozaman yidikte simdi bida olsada yisek

5. zahide

211,704
    1,930
    38

orhan söz köye geldiğimde sen yap ben yiyecem))

6. Ynt: Basmaç

senye olmaz alah izin verise öbür seneye askerde olacam gerçi savuşturmaya geldin dede olur hala

7. RoseQueen

RoseQueen ÜYE

748
    0
    0

oooof off offf bunlarda yenmez mi ya?? soyle bol soganli bol maydanozlu birde bol acili super giderdi ya:)))) canim cekti yaaa teyze basmaci yapmissiniz ama bana haber vermessiniz? kustum haberin olsun seneye bende isterimmmm

8. zahide

211,704
    1,930
    38

canımın içi basmaç yaptığımızda siz köyde yoktunuz ben birazde fotoğraf çekeyim diye yaptık ama seneye söz ben sana yaparım işi öğrendim tokmak ayşe ablamda var..yani malzeme hazır seneye söz beraber tokmakla döver yaparız..

9. Ynt: Basmaç

eline saglık hala

10. zahide

211,704
    1,930
    38

Ynt: Basmaç Yemeğii nin fotoğraflarla anlatımı.

basmaç fotograflarıda silindi yeniden yükledim..valla baya bir zahmetli oldu..hiç olmassa yorum yapın..sizler için saatlerce uğrasıyoruz lütfen iyi yada kötü yorum yapın.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş