Başarılı Çocuğun Özellikleri nelerdir, Başarılı İnsanların Özellikleri nelerdir, Başarının Özellikle

'Genel Kültür, Genel Bilgiler' forumunda zahide tarafından 19 May 2017 tarihinde açılan konu

By zahide on 19 May 2017 22:15
 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,054
  1,963
  38






  Hayal Gücü
  Hayal gücü gerçekte olmayan birşeyi yada gerçekleşmesi çok zor olan bir olayı gerçekleşiyotmuş gibi düşünebilme yeteneğidir. Aslında bir insanı normal insanlardan ayıran özelliği yaratıcı düşüncelerle gerçekleşir ki bunun temelinde de gelişmiş bir hayalgücü yatar. Gelişmiş hayal gücü derken her an hayal dünyasında yaşayanları kast etmiyorum elbet. Burada bahs edilen hayalgücü beynin yaratıcı tepkiler vermesiyle ilgili olanıdır zaten diğeride psikolojik bir rahatsızlık ile ilgilidir.

  Bazı insanlar kendilerinin ve başkalarının hayatlarında önemli ve olumlu gelişimler sağlarlar ve başarılı olarak kabul edilirler. Başarılı insanlar üzerinde yapılan araştırmalar, onların birçok ortak noktasının olduğunu ortaya koyuyor.

  Öncelikle başarılı insanların yüksek bir özgüvene sahip olduğu belirlenmiş. Bir başka ifade ile başarılı insanlar kendilerine değer verir ve güvenirler. Bu özgüven onların yaratıcılık için gerekli olan heyecan ve cesarete sahip olmalarını sağlar. Dolayısıyla, özgüveni olan insanlar kendilerine ulaşılması güç hedefler koymaktan çekinmezler. Ardından da bu yüksek hedefe odaklanarak onu gerçekleştirme yönünde en büyük adımı atmış olurlar.

  Başarılı insanların hayatta belirlenmiş kişisel hedefleri ve değerleri vardır. Hangi misyona hizmet ettiklerini iyi bilirler ve başarılı olduklarında dünyanın nasıl değişeceği konusunda bir vizyona sahiptirler. Kişisel hedefleri konusunda gerçekçi ve net beklentileri vardır. Bu hedeflere ulaşmak için stratejiler geliştirir ve bu stratejileri uygularlar. Bu stratejiler bireysel yetkinlikleri ve ilişkileri geliştirecek hedefleri ve zaman planlamasını kapsar.

  Başarılı insanlar aynı zamanda kendi davranışları ve gelecekleri için sorumluluk üstlenirler. Sorumluluk üstlenen insan insiyatif alır, risk alır ve geleceği şekillendirecek adımları belirler ve atar. Bu yaklaşım onlara daha hızlı öğrenme fırsatı sağlar.

  Bu insanlar geleceği gözlerinin önünde canlandırmak için özel çaba gösterirler. Hayal etmek, gerçekleştirmenin ilk adımıdır. Hayalleri gerçeğe dönüştürürken izlenen bir başka yol da bu hayalleri başkalarıyla paylaşmaktır. Sözlü ve/veya yazılı olarak hayallerini tekrarlayan insanlar, hem bu hayalleri daha netleştirmiş olurlar, hem de kendilerin toplum önünde hayalleri ile özdeşleştirerek kişisel sorumluluklarını pekiştirirler.

  Başarılı insanlar yenilgileri kabullenip, onları aşma konusunda kararlılık gösterirler. Gerçeklerle yüzleşmeyi, başkalarının deneyimlerinden faydalanarak hataları önleyebilmeyi bilirler. Odaklandıkları hedef doğrultusunda ilerlemeyi gözleyip, davranışlarını değiştirmekten kaçınmazlar.

  Başarılı insanlar kendileriyle barışıktırlar. Dolayısıyla, yaşamlarında yüksek düzeyde stres yoktur. Ruhsal ve bedensel olarak formda ve zindedirler. Bu, onların hedeflerine odaklanabilmelerini sağlar. Onlar, uzun vadeli hedeflere odaklanır, kısa vadeli kazançlar için uzun vadeli hedeflerinden vazgeçmezler.

  Zamanlarını etkili kullanırlar. Hedeflerini gerçekleştirmek için gerekli az sayıda ancak önemli adımlara odaklanırlar. Hedefleri doğrultusunda fedakarlık yapmaktan çekinmezler.

  Disiplin başarılı insanların ortak özelliklerindendir.

  Başarılı insanlar sadece zihinsel zekalarıyla değil, aynı zamanda duygusal zekalarıyla da farklılık yaratırlar. İnsan ilişkilerine önem verirler. Olaylara karşıdakinin gözüyle bakabilirler. İnsanlara değer verir, onlarla karşılıklı kazan-kazan türünde ilişkiler kurmaya özen gösterirler. Beraber çalıştıkları insanlara heyecan verir, onlara yetki kullanacak geniş alan bırakırlar.

  Başarılı insanların en önemli özelliklerinden biri de kendilerini sürekli olarak geliştirme çabasında olmalarıdır. Her zaman yeni bilgilere açıktırlar. Her hatayı bir öğrenme fırsatı olarak görürler. Başkalarının deneyimlerine yakın ilgi gösterir, onlardan öğrenmeye çalışırlar.

  Bu özellikler öğrenilebilir özelliklerdir. Dolayısıyla, gençlerimizi eğitirken bu özellikleri kazandırmaya da özen göstermeliyiz. Unutmamalıyız ki, “Ağaç yaşken eğilir.”

  Hayal Gücü Gelişmiş Kişilerin Genel Özellikleri
  Merak
  Soru sorma
  Geniş ilgi alanı
  Yoğunlaşabilme
  Yüksek enerji düzeyi
  Güçlü bellek
  Hızlı öğrenebilme
  Gelişmiş dil becerisi
  Geniş bilgi tabanı
  Gözlem gücü
  Analiz gücü
  Akıl yürütebilme
  Problem çözebilme
  Düşünme becerilerini kullanabilme
  Soyut düşünebilme
  Akademik başarı
  Kitap okumaya düşkünlük
  Yoğun etkinlik
  Geniş hayal ve imgelem gücü
  Yaratıcılık
  Bağımsız çalışabilme
  Gelişmiş mizah duygusu
  Bir yetenek altında üstün performans
  İlgisiz gibi görünen şeyler arasında ilişki kurabilme
  Kendini ifade edebilme
  Hayan Gücü Gelişmiş Kişilerin Duyusal Özellikleri
  Öğrenmekten zevk alma
  Kendine güven
  Yüksek motivasyon
  Yenilikten hoşlanma
  Kendisi ile ilgili farkındalık
  Sebat
  Kendini kontrol edebilme
  Empati/kendini başkasının yerine koyabilme
  Risk alabilme
  Maceraya atılabilme
  Keşfetmekten hoşlanma
  Yalnız kalmaktan hoşlanma
  Estetik duyarlılık
  Belirginsizliğe açıklık
  Güçlü sezgi
  Tekdüzelikten sıkılma
  Özgünlüğe yönelme
  Liderlik
  Dünya sorunlarına ilgi
  Duygusal tepkilerde aşırıya kaçma
  Yoğun ilişkiler kurabilme
  Sürekli gelişme arzusu
  Gelişmiş ahlaki değerler
  Haksızlığa katlanamama
  Doğaya ilgi









   

Yorumlar

'Genel Kültür, Genel Bilgiler' forumunda zahide tarafından 19 May 2017 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş