Bacak Bacak Üstüne atmanın zararları nelerdir, Bacak Bacak üstüne atmak zararlımıdır,

zahide 22 Nis 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  214,969
  1,963
  38  goktepeliler bacak.jpg


  Bu kadın buradaki oturuşu sayesinde çoğu kişiye muhtemelen çekici geliyor, ama uzun süre bacak bacak üstüne atmış şekilde oturursanız vücudunuza şunlar olabilir:

  ♦ Saatlerce belirli bir pozisyonda sabit durmak, peroneal sinir felci adı verilen bir rahatsızlığa yol açabilir. Bu durum, eğer uzun bir süre boyunca aynı pozisyonda oturursanız da gerçekleşebilir. Ancak peroneal sinir felcine neden olma olasılığı en yüksek pozisyon bacak bacak üstüne atılan duruş.

  [​IMG]

  ♦ 2010'da yapılan çeşitli araştırmalarda, bacak bacak üstüne atmış şekilde uzun süre oturmanın vücuttaki kan basıncını yükselttiği gösterildi. Normalde kan basıncı seviyenizle ilgili bir sorununuz olmasa dahi, bu pozisyonda oturmaktan kaçınmak daha sağlıklı bir hayat sürmenize yardımcı olur ve dolaşım rahatsızlıkları oluşumunu önler.  Bunun nedenlerinden biri bacaklarınızdan birini diğerinin üzerine attığınızda kan, bacaklarınızdan göğüs tarafına doğru yükselir. Bu da kalpten daha fazla miktarda kan pompalanmasına, dolayısıyla kan basıncınızın yükselmesine neden olur. Kan basıncındaki artışın ardındaki bir diğer açıklama ise, bacak kaslarındaki izometrik egzersizin (eklemlerinizin hareket etmediği ve kaslarınızın boyunda değişim olmadığı egzersiz), kanın akışına karşı uygulanan direnci yükseltmesidir. İşte bu yüzden, bacaklarınızı bilek seviyesinde üst üste atmak ile bacak bacak üstüne atmak aynı etkiye sahip değil.

  [​IMG]

  ♦Bu duruş aynı zamanda leğen kemiği oransızlığına yol açabilir. Uzun süre bacak bacak üstüne atmış şekilde durmak, zamanla uyluk içi kaslarının kısalmasına, uyluk dışı kaslarının ise uzamasına neden olur ve eklemleri yerinden çıkma riskine açık hale getirir.


  Bacak bacak üstüne atma alışkanlığı örümcek damarlar oluşumu riskini yükseltir. Varisli damarların birincil nedeni genleriniz de olsa, sık sık bacak bacak üstüne atmak sıkışan damarlarda iltihapa yol açar. Kan damarlarında bulunan küçük kapakçıklar, kanın yanlış yönde akmasını önler. Bacak bacak üstüne attığınızda damarlarınızdaki basınç yükselir ve kan akışınıza sekte vurur, bu da damarların daralmasına ve zayıflamasına neden olur ve ters yönde kan akışı mümkün hale gelir. Bunun sonuncuda bacaklarda kan toplanması meydana gelir ve damarlar şişer.
  Son olarak; yapılan bir araştırmada, günde üç saatten fazla süre bacak bacak üstüne atmış şekilde durmanın kişide kambur duruşa, bel ve boyun ağrılarına ve kalçalarda rahatsızlığa neden olduğu bulundu.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  201,924
  3,110
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. selin34

  selin34 süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  7,633
  1,405
  0


  Emegine saglık Zahidem paylasım icin tskr ederiz
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  214,969
  1,963
  38


  teşekkürler sağ olun,
   
 5. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  58,693
  2,185
  0


  emeğine ellerine sağlık Zahide'm paylaşımın için teşekkür ederim,
   
 6. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  214,969
  1,963
  38


  teşekkürler sağ olun
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş