Ayaklarda Morarma Neden olur, İnsanın ayakları neden morarır, Ayaklarımız neden morarır, ayaklarda

zahide 11 Eyl 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  203,604
  1,787
  38


  goktepeliler ayak morarması.jpg

  Ayaklar; parmaklar, kemikler, eklemler, kas ve tendonların bir arada bulunduğu karmaşık bir yapıya sahiptir. Ayaklarda morarma bu ana bileşenlerin herhangi birinde meydana gelen bir sorun nedeniyle ortaya çıkabilir. Morarma ayak tabanı, bilek bölgesi, topuk ya da ayağın üstünde küçük veya büyük alanlarda görülebilir. Ayaklarda morarma genel olarak ters bir hareket ya da yaralanma nedeniyle oluşabileceği gibi romatoid artrit, lupus ya da kızamık gibi bazı enfeksiyon hastalıkları neticesinde ortaya çıkabilir.

  Ayakkabının vurması nedeniyle oluşan hafif travmalar ya da daha ciddi yaralanmaların neden olduğu damar çatlaması gibi travmalar ayaklarda morarma nedenleri arasında ilk sırada gelmektedir. Deri altında, kemik ve kaslar arasındaki dokularda bulunan damarlar darbeye bağlı olarak çatlar ve morarmaya neden olan kanı sızdırır. Bu tip travmalar çoğunlukla ağrı ve şişlikle birlikte görülür. Morluk siyah, mor veya kırmızı renkte olabilir. Deri dokusunu etkileyen yaralanmalar kısa sürede iyileşirken kemikleri ve kasları ilgilendiren morarmaların iyileşmesi daha uzun sürer ve ağrılı olabilir.

  Ayaklarda Morarmaya Neden Olabilecek Travmalar
  • Yürüyüş ya da koşu gibi aktiviteler
  • Sert bir yüzeye atlama
  • Ayak ya da ayak bileği kırılması
  • Düşme ve ayak bileği burkulması
  • Spor yaralanmaları
  • Ayağa darbe, sert bir cismin düşmesi, sıkışması
  Damarlardan çıkan kanın yaralanmamış deri altında toplanması olan “hematom” ayaklarda morarmanın bir diğer nedenidir. Travmalara benzer nedenlerle oluşan hematonlar daha ağrılı olabilir. Cerrahi operasyonlar sonrasında oluşabilir ve ayak tırnağı altında kan toplanması (subungual hematom) ve deri altında kan toplanması olarak iki farklı türü bulunur.

  Damar bozukluğundan ileri gelen ve deride mor lekelerle kendini gösteren bir hastalık olan “purpura” ayaklarda morluklara neden olabilir. Deri üstünde küçük noktalar veya yama şeklinde görülebilir ve şişlik oluşmaz. Travma nedeniyle oluşmayan purpura hastalığı lupus gibi otoimmün hastalıklar, romatoid artrit, menenjit, mononükleoz, lekeli humma ve kızamık gibi bazı enfeksiyon hastalıklarının bir belirtisi olarak meydana gelebilir. Aspirin, steroid olmayan anti-enflamatuvar ilaçlar (NSAID), antibiyotikler, antihistaminikler ve antikoagülan (kan sulandırıcı) gibi bazı ilaçların purpuraya neden olduğu bilinmektedir. Purpura ayrıca lösemi, Trombositopeni (pıhtılaşma ile ilgili sorunlar neden düşük trombosit sayısı), Vaskülit (damar iltihabı) nedeniyle oluşabilir.

  Sık sık ayaklarda morarma yaşıyorsanız ve bu morluklar genellikle nedensiz ve kolay olarak meydana geliyorsa altında yatan diğer bir hastalık olup olmadığını öğrenmek için muayene olmanız gerekecektir. Eğer ayaklarda morluklar ile birlikte yüksek ateş, sürekli baş ağrısı, dikkat dağınıklığı, burun akıntısı yaşıyorsanız bunlar menenjit belirtisi olabilir.

  Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.
   
 2. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  49,104
  1,854
  0


  çok güzel bilgiler emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımların için teşekkür ederim can,
   
 3. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  169,138
  2,814
  36


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  203,604
  1,787
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş