Ayak Parmakları neden kaşınır, Ayaklar neden kaşınırlar, Ayak parmaklarının kaşınması neden olur

zahide 10 Eyl 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  203,604
  1,787
  38


  goktepeliler ayak.jpg

  Ayak parmaklarında kaşıntı eğer alerjiye yol açacak bir şeyle temas etmediyseniz büyük ihtimalle ayak mantarının bir belirtisiolarak görülür. Ayak tabanı ve topuklardaki deri sert olmasına karşın özellikle ayak parmakları arasındaki deri oldukça incedir ve enfeksiyonlara daha açıktır. Ayaklarınız sık terliyorsa, açık ayakkabı kullanıyorsanız, ev içinde olsa da çıplak ayakla geziyorsanız enfeksiyona bağlı cilt sorunları yaşama riskiniz yüksek demektir.

  Ayak mantarı, ayak parmaklarında kaşıntı, parmak arasındaki derinin kızarması, kuruması ve pullanması belirtileri ile görülür. Çeşitli sprey ve merhemlerle tedavisi mümkündür. Ancak tamamen ortadan kalkmadığından belirtilerin tekrarlamaması için bazı tedbirlerin alınması gerekir. Bu tedbirler arasında pamuklu çorap giymek, çorapları her gün değiştirmek (gerekirse yanınızda yedek çorap bulundurmak), ayakları eve girer girmez ılık su ve anti bakteriyel sabunla yıkamak, çok sıkı ayakkabılar giymemek, terliklerinizi başkalarıyla paylaşmamak sayılabilir. Yani kısa ayak bakımına ve temizliğine mümkün olan en üst düzeyde özen göstermelisiniz.
  Ayak mantarı havuz, soyunma odaları, spor alanları gibi sizin dışınızda diğer insanların çıplak ayakları ile bastıkları zeminlerden geçebilmektedir. Bu gibi açık alanlarda yalın ayak yürümemek mantarın size bulaşması riskini azaltacaktır. Ayrıca nem mantar oluşumunu tetikleyen bir faktördür. Ayaklarınızın terlemesini azaltmak için sabah evden çıkarken çorap ve ayakkabı içine pudra dökebilir, gün içinde çorabınızı değiştirebilir, çok sıkı ayakkabılar yerine nefes alan ayakkabılar kullanabilirsiniz. Kesinlikle sentetik kumaşlarla üretilen çoraplar kullanmayın ve ince pamuklu çorap giyin.

  Ayak parmaklarında kaşıntıya neden olan mantar tedavisi için doktorunuzdan merhem tavsiyesi alabilirsiniz. Mantarın ne kadar ilerlemiş olduğuna göre çeşitli kademelerde tedavi sağlayan merhemler eczanelerde bulunabilmektedir.
  Eğer mantar tüm ayağa ve tırnaklara yayılmışsa ağız yoluyla kullanılan ilaçlar ile takviye yapılabilir. Tedaviye başladıktan sonra kaşıntı ve kızarıklık 1-2 hafta daha devam edebilir.

  Diğer Nedenler
  Alerji: Sizde alerjiye yol açan parfüm ya da diğer bir kimyasal madde içeren deterjanla yıkanmış çoraplar, yalın ayak bastığınız yerdeki akarlar, tozlar nedeniyle ayak parmaklarınız kaşınabilir.Eğer daha önceden nelere alerjiniz olduğu konusunda bilginiz varsa bu tetikleyicilerden uzak durmak kaşıntıları hafifletecektir. Nelere alerjiniz olduğunu öğrenmek için basit bir alerji testi yaptırabilirsiniz.

  Sedef Hastalığı: Sık görülen ve bulaşıcı olmayan bir cilt rahatsızlığı olan sedef hastalığının en çok görülen belirtileri arasında deride kaşıntı ve kızarıklık yer alır. Deride döküntü stres, enfeksiyon nedeniyle artabilir. Tedavisinde yaygın olarak özel merhemler kullanılır.

  Uyuz: Akarların neden olduğu ve son derece bulaşıcı bir enfeksiyon olan uyuz vücutta kırmızı, parça parça döküntülere ve kaşıntıya neden olur. Genellikle insanların toplu olarak bulunduğu yerlerde görülür ve yayılır. Doktor tarafından reçete edilen losyon uyuzun bulunduğu bölgeden bağımsız olarak tüm vucuda uygulanabilir.
   
 2. KAFKASKIZI

  KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  49,104
  1,854
  0


  çok güzel bilgiler emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımların için teşekkür ederim can,
   
 3. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  169,138
  2,814
  36


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 4. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  203,604
  1,787
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş