Askere Giden Genc e Helvali Dürüm Isırtma, Köylerde Asrer Uğurlama Adetleri, Köylerde Askere Nasıl G

zahide 24 Ara 2008

1. zahide

zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

198,734
    1,594
    38

Bir gelenegimizi daha anlatamacam..Hemen hemen her askere giden gence yakini bir akrası tarafından helvali bir dürüm yapılır. O dürüm askere gideceği gün bir kaç kere ısırarak yer ve dürümün yarısı kalır, askerin annesi kalan yarım dürümü saklar, genç askerden döndümü kalanından tekrar bir kere ısırır..Bunun anlamı nasibini evinde bırakması ve nasibi için sag selamet tekrar evine dönmesidir..Bu gelenegimizde uzun yıllardır devem etmektedir..umarım ilginç gelir..Yorumlarinizi bekilyorum.

2. abdullah

abdullah ÜYE

74
    0
    0

Ynt: Askere Giden Genc e Helvali Dürüm Isırtma.

ayyy cok ilginc. ilk defa duyuyorum ama cok anlamli cok guzel, insallah sag selamet doner kalan durumunude yer, allah yolunu acik etsin

3. rappereses

rappereses ÜYE

839
    0
    0

halaa :D orkun onu gelenegimizden degilde aclıktan ısırmıs yemis bence burdan ole gornuyo su kavrayısa su ısırışa baksana belliki cocuk ac ac :) :) baksana yaa durumu nasıl sıkı sıkı tutuyoo :)

isin espirisi evet halende devam ediyo 2 sene once bende tam evden cıkarken anam bana bi kosuyla simit isirtmisti ana bu ne dedim gelenek dedi bende isirdim gerisini vermdi epey ugrastim vermedi :) ne biliim ben o simitin askerden donunce karsima cikacaginii :D :D ama bana soylememeisti askerden gelince geri kalanından ısırcaksın dıye asklerik bitti eve gircem anam dur girme iceri ne oldu ana ye bakiim su simiti :D catır catır yedim :D 15 ay sonra o isirilmis simiti karsımda gorunce bi tuhaf oldumki sormayin :D

ama demem suki halan geleneklerimiz sürmektedir :)

4. sakinleme

sakinleme ÜYE

297
    0
    0

evtt köyümüzde halan devam etmektedir gercekten güzel bi adetimiz :) emmi oğlu sana gelince sende nasıl mutlu olmuşsun karşında 15 aylık simiti görüncee :D

5. Ynt: Askere Giden Genc e Helvali Dürüm Isırtma.

bu geleneklerimiz cok guzel oluyo devamlida yapiliyo

6. zahide

198,734
    1,594
    38

Avni evet çok güzel gelenekler, benimde çok ilgimi çekti ne kadar minadar bir hareket, dürümü ısır yarısını evinde bırak geri dön gel kalan yarısını ye çok etkileyici bir hareket yaaa..

7. zahide

198,734
    1,594
    38

bu askerimiz hayırlısıyla teskere aldı geldi, darisi diğer askerlerimize,

8. tafli

tafli ÜYE

3
    0
    0

gercekten hıc duymadıgım ve ılk defa sızden duyyarum ama gercekten cok guzel bır gelenek bence ALLAH cc ınsallah her askere gıden kulunu haırlı bırsekılde donmeyı nasıp eyler saygılar

9. zahide

198,734
    1,594
    38

teşekkür ederim sağ olun, bilmediğimiz bir sürü güzel bizi yansıtan örf adetlerimiz var, malasef bir bir yok oluyorlar, bizden sonrakiler hiç yaşatmazlar daha,

10. KAFKASKIZI

KAFKASKIZI süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

44,048
    1,489
    0

emeğine ellerine sağlık Zahide'm güzel paylaşımın için teşekkür ederim,Rabbi'm cümle asker yolu bekleyen annelere yavrularına kavuşmayı nasip etsin inşALLAH,

11. zahide

198,734
    1,594
    38

teşekkürler sağ olun,

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş