Anne sütünün Önemi nedir, Anne sütü nasıl çoğaltılır, Anne sütünü hangi yiyecekler arttırır,

zahide 13 Haz 2018

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  194,935
  1,437
  38


  Anne Sütünün Önemi Nedir? Anne Sütü Arttırmanın Yolları Nelerdir?
  Anne Sütü; zengin besin içeriği ile bebeklerin doğal bir şekilde büyüyüp gelişmeleri, gerekli fiziksel ve mental becerileri edinmesi için gereken en önemli maddedir. Annelerin beslendikleri besinlerin yapısı ile sütün yapısı arasında sıkı bir ilişki vardır. Bu nedenle uzmanlar; anneleri emzirme dönemlerinde sigara ve alkol kullanmamaları, bazı bitkilerden ve besinlerden uzak durmaları, kafeinli ve şekerli besinleri tüketmemeleri noktasında uyarmaktadırlar.


  Süt Arttıran Besinler Nelerdir?
  Anne sütünü arttıran besinler, hem anne sütünün kalitesini yükselten besinler hem de süt miktarını arttıran besinler olarak sıralanabilir.

  Taze beyaz üzüm, incir, dereotu, armut, ayva, ayva hoşafı, ayva reçeli, elma, armut hoşafı, ısırgan çayı, rezene çayı ve anason çayı en etkili anne sütü arttıran besinlerdendir. Bunlardan sonra; dut ve haşlanmış dut kurusu, havuç, kereviz ve taze kereviz yaprakları,bal kabağı, çilek, tere otu, kıvırcık marul, hakiki yayla balı, hurma, patates ve doğal maden suyu sayılabilir. Ayrıca anason ve rezene gibi çayların anne tarafından tüketilmesi sonucu süte geçen bileşimler, bebeklerde oluşan gaz sorununa iyi gelebilmektedir. Ancak; sayılan besinlere annenin alerjisi varsa bu besinler hem anne sağlığı hem de sütün bozulmaması için tüketilmemelidir. Ayrıca; annenin yeterli su tüketimi önemlidir. Yetersiz su tüketimi durumunda; vücut kalan suyu annenin diğer ihtiyaçları için karşılayacağından süt üretiminde azalma görülebilir. Ayrıca vücutta su tutulumunu azaltan besinler daha az tüketilmelidir.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  152,861
  2,312
  36


  ZAHİDE Hanım emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  194,935
  1,437
  38


  teşekkürler sev sağol
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş