Anadoluda Ramazan Gelenekleri Nelerdir, Amasyada Ramazanda Hangi Gelenek Yapılır, Ramazanda Amasyada

zahide 31 Tem 2011

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  212,398
  1,933
  38
  [​IMG]


  AMASYA'DA BANDO GELENEĞİ
  Ramazan’da Amasya gelenekleri devam ediyor. Amasya’ya has Ramazan geleneklerinden biri de Amasya belediyesi bando ekibinin Harşena kalesindeki konseri. Ramazan boyunca Amasya belediyesi bando ekibi İftar öncesi Harşena kalesinde verdiği konserle Amasya halkına güzel bir hizmet sunuyor. Her gün saat 16:45te üstü açık otobüs ile belediye önünden hareket ediyorlar. Şehir merkezinde turlayarak Harşena kalesine çıkıyorlar.orada da yarım saat kadar sonser veren Bando ekibi tekrar şehire inerek şehir turu yapıyorlar. Amasya belediyesi bando ekibinin şefi Cemal aylar ise bu gelenek ile ilgili şunları söyledi:” her yıl olduğu gibi Harşena kalesinde yine iftar önü konser vermekteyiz. İftardan önce ve sahurdan önce halkımıza konser veriyoruz. Bu gelenek 100 yıldır sürüyor. Vatandaşlarımız memnun. Ayrıca konser esnasında vatandaşların isteklerini de cep telefonuyla alıyor ve çalıyoruz. Onların isteklerini de yerine getirmeye çalışıyoruz. Amasya’da Ramazanlar çok güzel geçiyor” dedi. Amasya belediyesi bando ekibi sadece iftar önü değil, sahur önü de şehri turlayarak vatandaşları müzik eşliğinde uyandırıyorlar.
  AMASYA'DA BANDO GELENEĞİ


  Amasya'da, geçmişi yaklaşık 150 yıl öncesine dayanan müzikle iftar açma geleneği ile kent sakinleri belediye bandosunun çaldığı yılın popüler parçaları eşliğinde iftar yapıyor, sahura kalkıyorlar.

  Zamanın Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa'nın 1860'lı yıllarda bir ramazan günü Amasya Kalesi'nden davul zurna çaldırmasıyla başladığı bilinen geleneği bugün belediye bandosu verdiği konserlerle sürdürüyor.

  Kente hakim en yüksek yer olan Harşena Dağı'ndaki Amasya Kalesi'nde iftardan yaklaşık bir saat önce başlayan konserlerde, yılın popüler şarkıları ile Amasyalıları iftara hazırlayan bando, konserlerini sahurda da sürdürüyor.

  Genellikle yöreye özgü türkülerin icra edildiği konserlerde, zaman zaman istekler doğrultusunda yılın popüler parçalarına da yer veriliyor. Bando, ramazan ayında seslendireceği parçaların provalarına ise ramazan öncesinde başlıyor.
   
 2. STRaNGeR8

  STRaNGeR8 Co Admin Site Yetkilisi Co Admin

  36,451
  944
  39


  emeklerine sağlık ablam
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş