Alzheimer, Alzheimer Nedir, Alzheimer Risk Faktörleri Nelerdir, Alzheimer’ı Nasıl Tanıyacağız, Alzhe

Administrator 1 Ara 2010

 1. .

  Alzheimer  Alzheimer nedir?


  Alzheimer Hastalığı(AH); demansa yol açan hastalıklar arasında en sık görülenidir. AH’lığı sıklıkla 40-85 yaşları arasında ortaya çıkan, sinsi başlangıçlı, genellikle yavaş olarak ilerleyen ve çoğu hastada bellek problemleriyle kendini gösteren bir beyin hastalığıdır.

  Alzheimer Risk Faktörleri Nelerdir?

  Yaş:

  En sık 65-85 yaşları arasında görülür ve yaşla birlikte görülme oranı artar.

  Cinsiyet:

  Kadınlarda Alzheimer Hastalığı riski daha fazladır.

  Eğitim ve İş:

  Düşük eğitim seviyesinin ileri yaşlarda hem Alzheimer Hastalığı hem damarsal bunama gelişmesi için risk faktörü olduğu gösterilmiştir.

  Genetik ve Aile Hikayesi:

  Birinci derece yakınlarında Alzheimer Hastalığı bulunanlarda demans gelişme riski ortalama 2-3 kat fazladır. İki ya da daha fazla birinci derece yakınında Alzheimer Hastalığı olanlarda bu oran daha da artmaktadır.

  Kafa Travması:

  Boksörlerde olduğu gibi, bilinç kaybına neden olan kafa travması ile mültipl kafa travmaları Alzheimer Hastalığı için risk faktörüdür.

  Alzheimer’ı nasıl tanıyacağız?


  Hastalık oldukça sinsi başladığından aşağıdaki belirtileri kendinizde ya da çevrenizdekilerde fark ederseniz hemen bir nöroloji doktoruna müracaat ediniz. Çünkü erken tanı konulduğunda tedaviden yararlanma şansınız artacaktır.

  Bellek Kaybı:

  Erken dönemlerde unutkanlık dikkati çeker; özellikle yakın geçmişteki olayları, insanların yüzleri tanıyamama, isimlerini hatırlayamama, telefon numaralarını, tarihi unutma başlar. Aynı soruları tekrar tekrar sorarlar. Oysa ki gençlik yıllarına ait olayları detaylı olarak anlatırlar.

  Günlük Yaşam Aktivitelerini Yapmada Zorluklar Başlar:

  Hastanın sosyal yaşantısında ve iş hayatında problemler yaşamaya başlar ve performansı oldukça düşer. Yeni öğrendiği bilgileri aklında tutamaz. Örneğin; herkes yemeği fırında unutabilirler oysa Alzheimer’lı hastalar yemeği fırında unutmakla kalmazlar, ne hazırladıklarını da unuturlar.  [​IMG]


  Kelime Bulmakta Güçlük Çekerler:

  Kelimeleri unuttuğundan cümle kurmakta zorlanır, konuşmanın akıcılığı bozulur, anlama daha iyidir. Varlıkların isimlerini unuttuklarından devamlı ‘şey’ kelimesini kullanır hale gelirler.

  Zaman ve Mekanı Karıştırmaya Başlar:

  Bellek problemleri daha da artar.Çeşitli kötülük görme düşünceleri ve hayal görmeler ortaya çıkar. Hasta evden uzaklaştığında evini bulamaz. Objeleri isimlendiremez, zaman zaman idrar kaçırmaları olur.

  Anlama ve Karara Varmada Güçlükler Olur:

  Artık evin içinde odaları karıştırır, anlama da belirgin olarak bozulmuştur, uyku-uyanıklık dönemleri değişmiştir. Bazen emosyonel parlamalar, şüphecilik, inatcılık ve anlamsız hiperaktivite olur. Hastada geçmişte yaşama durumu olur. Olayları doğru olarak yargılıyamaz ve karara varamaz.

  Aileye Bağlı Duruma Gelir:

  Ağır konuşma ve anlama bozukluğu olur, ufak adımlı ve dengesiz yürüme olur, kendini besleyemez ve hızla kilo kaybeder. Daha sonra motor fonksiyonlarını kaybederek yatağa bağımlı hale gelir. İdrar ve dışkı kontrolü tamamen kaybolur.


  [​IMG]


  Alzheimer’ın evreleri nelerdir?


  Bu hastalık belli başlı üç evreden oluşur ve her evre arasında uzun seneler olabilir.

  Evre 1

  Genellikle hafif belirtilerin olduğu evredir.

  Bellek Kaybı(genellikle yakın bellekle ilgili) , günün tarihini hatırlama güçlüğü, daha önce bildiği mekanları tanıma güçlüğü (örnek: hasta kendi evinde olmasına rağmen nerede bulunduğunu karıştırabilir) , karar verme güçlüğü , kelimeleri bulma güçlüğü çeker.

  Evre 2

  Günlük Yaşam Aktivitelerinin sürmesini engelleyen belirtiler. Belirgin bellek problemleri çeker (örnek : aile elemanlarının isimlerini unutma) , kendine bakım işlevlerinin bozulma görülür (örnek: yıkanma, giyinme gibi işlevlerde yardım gerekir), çevrede kaybolabilir (yalnız başına sokağa çıktığında kaybolur), konuşma bozukluğu artar , hallüsinasyonlar görür (yani olmayan cisimleri varmış gibi algılar)

  Evre 3

  Hasta tamamen bağımlı hale gelir. Yani zihinsel bozukluklar belirgin fiziksel bozukluklarla beraberdir. Yardıma rağmen beslenmede sorunlar olur Arkadaşlarını ve aile fertlerini tanımada büyük güçlükler olur. Yürüme güçlüğü başlar (hemen hemen yatağa bağımlı hal alır) ,idrar ve/veya gaita kaçırmaya başlar ve belirgin davranış problemleri olur.

  Prognoz

  Tanı konulduktan sonra ortalama yaşam süresi 4-10 yıldır. Bazen bu 1-20 yıl da olabilir. Bu hastalar genelde aspirasyon pnömonisi, yatak yaraları veya araya giren enfeksiyonlarla kaybedilir.

  Alzheimer’dan şüphelenirsek ne yapalım?

  Böyle bir durumda hemen bir Nöroloji uzmanına gitmek olmalıdır. Hastalığa erken tanı konulması, hem mevcut tedavi olanaklarından daha fazla yararlanmasına hem de pratik bazı çözümlerle hasta ve yakınlarının yaşam kalitesinin yüksek tutulmasını sağlayacaktır.

  Alzheimer’ın tedavisi var mı?


  Bu hastalığın kesin nedeni henüz bilinmediğinden hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yoktur. Ancak erken tanı ve medikal tedavi ile hastalığın belirtileri azaltılır ve ilerlemesi durdurulabilir ya da yavaşlatılabilir. Böylece hastaların yaşam kalitesi en yüksek seviyede tutulmaya çalışılır.
  .
   

 2. bu güzel paylaşımiçin teşekkürler sultanımm ellerine sağlık canımsınn   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş