Alo Eşkiya'sının Ağıdı, Eşkiya Ağıtları, Eşkiyalara Sölenen Ağıtlar, Öldürülen Eşkiyalara YAkılan Ağ

zahide 6 Şub 2009

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  214,936
  1,963
  38


  Alo'nun Türküsü

  Göksün'ün Keklikoluk köyünden olan Alo, bu köyün ağası Demiroğlu Mulla Hüseyin'in işlerinde çalışan yoksul bir köylü gençtir.

  Mulla Hüseyin'in davarını yaymakta ve ev işlerine bakmaktadır. Mulla Hüseyin, koruyup kollayacağı vaadleriyle Alo'yu her işe koşmakta ve kullanmaktadır.

  Ağa kapısındaki bu kullanılma, askere göndermeme konusunda sözlerin suya düşmesiyle sona erer. Alo, o güne kadar karın tokluğuna kendisini çalıştırıp, sözünü yerine getirmeyen Demiroğlu'na karşı kinlenmiş, hınçlanmıştır.

  O güne kadar köyün mutlak hakimi olan Demiroğlu, bu gergin ortam içinde, bir koçunun kaybolmasını bahane ederek, Alo'nun anasını acımasızca cezalandırır. Demiroğlu'nun adamları önce Alo'nun anasına tecavüz eder, sonra da döve döve öldürürler Demiroğlu, bu cezalandırmayla halka bir ibret dersi vermek isterken, halkın nefretini de iyice artırır.

  İşte bu acılı olay Alo'da sonsuz nefret duyguları yaratır ve onu dağa çıkartır. Alo, genç yaşta dağlardadır. Eşkıya gruplarına katılmış ve onlardan ders almaktadır. Aradan zaman geçtikçe, Alo'nun Kara Paşo gibi namlı eşkıyalardan ders alarak zorlu bir eşkıya olduğu dilden dile, kulaktan kulağa yayılır.

  Derken beklenen gün gelip çatmıştı. Köyde kalmayı uygun bulmayan Demiroğlu Göksün'a yerleşmişti. Göksün'deki konağında adamlarını çevresine toplamış, keyif yapıyordu. Bunu haber alan Alo, kılık değiştirerek konağa yönelir. Bir gölge, bir sır olmuştu Alo. Demiroğlu'nun adamları farkına varmamışlardı birinin kapıya dayandığının... Alo, Demiroğlu'nun oturduğu büyük odanın kapsına dayanmıştır bile... Silahının namlusuyla açar kapıyı. "Hazır ol Demiroğlu, ben geldim der!" Demiroğlu'nun korktuğu başına gelmiş, Alo yakalamıştır onu. Ve uzun ve acılı bir öykü burada noktalanır: Alo hayfını almıştır... Üstelik Demiroğlu'nun saltanatı bitmiş, ama Alo kahramanlaşmıştır halkın arasında... Üstüne türküler yakılmış, destanlar düzülmüştür... Sonradan jandarmalarca vurulduğu yolundaki sözlere de kimse inanmamıştır


  Alo'nun Ağıdı,

  Alo olmuş İsmet Paşa
  Hükmediyor dağa taşa
  Yedisini birden vurdu
  Kuzgun döner kanlı leşe

  Molla Hüseyin vuruldu
  Düşmanın beli kırıldı
  Alo eşkiya olalı
  Bulanık sular duruldu

  Alo gezer ünüyünen
  Dere dolmuş kanıylan
  Şimdi Ankara'ya vardı
  Uğraşıyor Vali'yinen

  Ünlü Ali Efendim ünlü
  Tüfengin ucu kanlı
  Yirmiiki kelle kesmiş
  Düşmanına deve kinli (daha kinli)

  Binboğa'ya mevzi kazmış
  Ben hayfımı al'lım (alırım) diyor
  Hükümetle yoktur işim
  Ben hasmımı bil'lim (bilirim) diyor
   
 2. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  214,936
  1,963
  38


  yeniden bakılsın,
   
 3. arnavutali

  arnavutali ÜYE

  1,825
  0
  0


  [​IMG]
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş