Akçiğerimize iyi gelen yiyecekler nelerdir, Akciğerlerimizin sağlığını nasıl koruruz, Akciğerle ilgi

zahide 23 Oca 2020

 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,054
  1,963
  38


  goktepeliler akcigerlere-faydali-besinler.jpg
  Akciğerler günde yaklaşık 25 bin kere temiz havayı alarak oksijenin kan yoluyla organlara dağılmasını ve kirli havanın vücuttan atılmasını sağlar. Bu denli çok çalışan ve hayati bir organ olan akciğerlerin sağlığı için gerekli vitamin, mineral ve antioksidanları beslenme yoluyla almamız gerekir. Akciğerlere faydalı besinler arasında C vitamini başta olmak üzere antioksidan yönünden zengin gıdalar ilk sıralarda yer almaktadır.

  Yaban Mersini: Toksinler vücutta çeşitli hastalıkların oluşmasına ve yayılmasına neden olan serbest radikallerin üretimini arttırmaktadır. Serbest radikaller uygun ortam bulduğunda akciğer dokusuna zarar verebilir. Bunu engellemek için antioksidan yönünden zengin gıdaları tüketerek toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlayabilirsiniz. Yaban mersini de iyi bir antioksidan kaynağı olarak akciğer sağlığını korumak için tüketilebilir. Yaban mersini C vitamini yönünden de zengindir ve C vitamini ciğer fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler.
  D Vitamini: Amerikan Tampere Üniversitesi’nin yaptığı ve Clinical Nutrition American Journal dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre D vitamini alımı düşük olanların solunum yolu enfeksiyonlarına daha sık yakalandığı belirlenmiştir. 800 erkek üzerinde yapılan araştırmaya göre düzenli olarak D vitamini alanların almayanlara göre solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski %60 oranında azalmış. D vitaminini mantar, tahıl ürünleri, süt ve balıktan alabilirsiniz.

  Omega 3 Yağ Asitleri: Omega 3 yağ asidi vücut tarafından üretilmez ancak sağlığımız için gereklidir. Çocuklar ve yetişkinler üzerinde yapılan araştırmalar omega 3 yağ asitlerinin astımlı hastalarda akciğer iltihabını azaltmada yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. “Journal of the American College of Nutrition” dergisinde yayınlanan klinik araştırma sonuçlarına göre omega 3 yağları açısından zengin kabuklu deniz ürünleri, keten tohumu, ceviz, sızma zeytinyağı ve fasulye tüketenlerde astım belirtilerinin hafiflediği görülmüştür.

  Akciğere Faydalı Bitkiler
  Meyan kökü: Meyan kökü, pek çok tedavide kullanılan bir bitkidir. Çin tıbbında çok önemli bir yeri bulunur. Meyan kökünün akciğerleri temizlemek ve göğsü yumuşatmak gibi özellikleri vardır. Ayrıca, balgamı söktürür. Bununla birlikte, öksürüğün kesilmesine yardımcı olur ve nefes darlığını ortadan kaldırır. Meyan kökü, çay olarak tüketilebilir. Sağlıklı erişkinler, günde 2 bardak meyan kökü çayı içebilirler. Bundan fazla miktarda tüketilmesi yüksek tansiyonu beraberinde getirebilir.

  Zencefil: Güçlü bir antioksidan olan zencefil, barındırdığı gingerol adlı madde ile akciğerleri temizlemede çok etkin bir rol üstlenir. Akciğeri kirleten zehirli maddeleri vücuttan atan zencefil, yaratığı sıcaklık etkisiyle terlemeye neden olarak toksinlerden arınmaya da yardımcı olur. Solunum yollarını açan zencefil, hem bütün halde çayı yapılarak tüketilebilir, hem yemeklere karıştırılabilir, hem toz halde bal ile karıştırılarak tüketilebilir, hem de dilenirse çiğ olarak yenebilir. Zencefil, hırıltı ve mukus oluşumlarını da bertaraf eder.
  Öksürük otu: Kızılderililer tarafından yüzlerce yıl kullanılan öksürük otu C vitamini deposudur. Akciğerleri güçlendirir ve balgam söker. Ayrıca, astım, bronşit ve öksürük gibi akciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Kurutulmuş şekilde çay olarak tüketilebilir.

  Okaliptüs: Okaliptüs yaprakla, doğal bir antibiyotik niteliğinde, uçucu yağ bulunur. Bu yağ, akciğeri enfeksiyonlara karşı korur. Ayrıca kanı temizler ve tıkanıklıkları açar. Astımda, sinüzitte, nefes darlığında ve öksürük gibi rahatsızlıklarda doğal bir tedavi yöntemidir. Boğaz pastillerinde, şuruplarda, nefes açıcı şekerlerde ve buhar banyolarında genellikle okaliptüs aroması bulunur. Okaliptüs kan basıncını da artırır.

  Kekik: Kekik, göğüsteki tıkanıklık hissine karşı birebirdir. İçeriğindeki eterli uçucu yağ, kana karışır ve bronşiyal kasları etkileyip kramp çözer. Ayrıca, bakteri oluşumunu da önler. Kekik hem yemeklerde hem de çay olarak tüketilebilir. Öksürük ve üst solunum yollarının iltihabına karşı, kekik çayı oldukça fazla etki gösterir.

  Ekinezya: Ekinezya, soğuk algınlıklarına, gribe ve diğer enfeksiyonel hastalıklara iyi gelir. Akciğerin görevlerini yerine getirmesine yardımcı olan ekinezya, vücudun savunma sistemini de güçlendirir. Ekinezya, bunu interferon üretimine destek olarak gerçekleştirir. Antiseptik özellik taşıyan ekinazya, soğuk bronşit ve tüberküloza karşı savaşır. bir ilaçla birlikte kullanılacaksa muhakkak bir hekime danışılmalıdır.

  Sığırkuyruğu bitkisi: Sığırkuyruğunun içerisinde saponin bulunur. Bu madde, öksürüğü keser ve balgamı söker.

  Sarı kantaron: Sarı kantaronlar, içeriğindeki tanenlerin yardımıyla, ciğerlerdeki bakterileri ve mikropları öldürür.

  Adaçayı: Adaçayının içinde A vitamini bulunur. Antioksidan özellikteki adaçayı, göze ve cilde iyi geldiği gibi akciğer kanserine karşı da koruma sağlar.

  Keçiboynuzu: Keçiboynuzu, sigara içenlerin sigaranın kötü etkilerine karşı kendilerine maksimum koruma sağlayabilmeleri açısından önemli bir bitkidir. 5 tane keçiboynuzu 1 litre suyun içerisinde kaynatılır ve aç karnına içilirse, sigaranın vücuda yaptığı kötü etkileri yavaşlatacaktır. Bu karışım, 6 ayda bir tekrarlayarak 2 hafta sürecek şekilde içilebilir.

  Ebegümeci: Ebegümeci de, keçiboynuzu gibi, sigaranın kötü etkilerini yavaşlatıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda balgamı söker ve akciğer kanserine engel olur. Kaynar suda bir miktar ebegümeci kaynatılır ve aç karnına içilirse bu etkilerden faydalanılabilir.
   
 2. S£V®

  S£V® süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör

  202,098
  3,110
  36


  ZAHİDE Hanım Emegine sağlık paylaşım için teşekkürler,
   
  Son düzenleme: 23 Oca 2020
 3. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,054
  1,963
  38


  Teşekkürler sağ olun sev
   
 4. CANSU CAN

  CANSU CAN süper moderatör Site Yetkilisi Süper Moderatör Tasarımcı

  5,009
  218
  0


  zahide faydalı paylaşım ların için teşekürler canımm
   
 5. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  215,054
  1,963
  38


  Teşekkürler sağ olun,
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş