BAlık Pişirirken hangi hataları yapıyoruz, Balığın ızgaraya yapışmaması için ne yapmak lazım, iyi ba

'Bunları Biliyormusunuz?' forumunda zahide tarafından 11 Eyl 2017 tarihinde açılan konu

By zahide on 11 Eyl 2017 21:48
 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  186,195
  1,181
  38
  Tavada Balık Yapmak


  goktepeliler balık.jpg

  Tavada balık kızartırken en önemli noktalardan biri yağın sıcaklığı. Zira yağ gereğinden fazla sıcak olursa dışı çok pişer ve yanar. Yağın sıcaklığı gereğinden daha az olursa da balıklar ıslak ıslak, vıcık vıcık ve aşırı yağlı olur. Yani tüm dikkatinizi yağın doğru sıcaklıkta olmasına yoğunlaştırmalısınız.


  Balığı gereğinden fazla pişiriyorsunuz


  Balığı tavada kızartırken yağ sıcaklığı kadar önemli olan diğer bir nokta balığın ateşte kalacağı süreyi doğru ayarlamak. Balığı aşırı pişirirseniz kuru ve tatsız olacaktır. Balığın rengi hafiften kahverengiye dönene kadar bekleyin, sonrasında ateşten alın. Ayrıca asla çok yüksek ateşte pişirmeyin. Balığın çok hızlı pişen bir ete sahip olduğunu unutmayın.

  Balıkları tek tek çevirerek dağılmalarını sağlıyorsunuz  Özellikle hamsi, mezgit gibi küçük balıklar tavada kızartılırken çok çabuk dağılabilen hassas balıklar. Eğer onları tek tek çeviriyor ve bunu çok sık tekrarlıyorsanız dağılmalarına da hazır olmalısınız.

  Onların dağılmalarına engel olmak için ise tavaya aralıksız olarak tek tek dizin ve çevirirken tavanın üzerine bir tabak kapayarak omlet gibi tek seferde ters yüz edin. Böylelikle hem balıklarınız dağılmayacak, hem de hepsi eşit pişmiş olacak.

  Balıkları uzun süre tatlı suda bekletiyorsunuz
  goktepeliler yemek1.jpg  Tabii balıkları yıkarken, ayıklarken musluk suyu kullanmak zorundasınız. Ama tatlı suda çok uzun süre kalan balıkların lezzetinin bozulacağını da unutmamalısınız.

  Zaten tam olarak bu yüzden balıkçılar tezgahlarındaki balıkların üzerine sürekli tuzlu su atarlar. Zira ömrü boyunca tuzlu suda yaşayan balıkların tazeliğini ve lezzetini koruyan şey de tuzdur.

  Balığı ızgarada pişirirken tele yapışmalarına göz yumuyorsunuz

  goktepelilek yemek2.jpg

  balıklar çok narin etlere sahipler. Dolayısıyla ızgarada balık yaparken balığın tele yapışması ve dağılması çok sıkça rastlanan bir durum. Siz de aynı dertten sahipseniz bir yerde yanlış yapıyorsunuz.

  Bunu engellemenin bir yolu şu: Önce balığı kağıt havlu ile kurulayın. Sonrasında bir kap içine tuz, karabiber, zeytinyağı, limon suyundan oluşan bir karışım hazırlayın. Balığı bu karışımda biraz dinlendirin ve sonrasında süzerek ızgaraya alın. Balık böylelikle ızgara tellerine yapışmayacak, hem de daha iyi kızarıp daha lezzetli olacak.

  Diğer bir yöntem ise ızgara öncesi telleri mutlaka yağlamak. Hatta soğanın üzerine bir parça yağ döktükten sonra tellere sürerseniz daha kesin sonuç alırsınız.
  Izgara yapacağınız balığı una buluyorsunuz
  goktepeliler yemek3.jpg


  Şu kesin kural: Izgara yapılacak balık asla una bulanmamalı. Zira balıkla ateş aralarında bir engel olmadan buluşmalı. Yoksa yeterince pişmez ve asıl lezzetini kaybeder.

  Zira tavada balık kızartırken una bulamamızın nedeni balığın hassas etinin yağdan korunması. Izgarada ise böyle bir durum yok bilindiği üzere.

  Balıkları kızartmadan önce iri taneli, topaklanmış una batırıyorsunuz


  Kızartma konusunda ise iyi un seçimi önemli. Kullanacağınız unu mutlaka önceden kontrol edin. Eğer un kalınsa onu önce bir elekten geçirin ve öyle kullanın. Yoksa un topakları tavada yanacak ve balığın lezzetini bozacaktır

  Buğulama yaparken balıkları suyun içinde yüzdürüyorsunuz


  goktepeliler yemek4.jpg


  Buğulama yapacaksanız ve balığın besin değerleri ile lezzeti kaybolmasın istiyorsanız onların su içinde yüzmesine engel olmalısınız. Bu yüzden balıkları kaba koyduktan sonra çok az su ekleyin ve yüksek ateşte pişirin. Böylece balığın besin değerlerini koruyarak sağlıklı bir şekilde balık tüketmiş olacaksınız.
   

Yorumlar

'Bunları Biliyormusunuz?' forumunda zahide tarafından 11 Eyl 2017 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş