Antibiyotik kullanırken alkol almanın zararları nelerdir, Antibiyotik içerken alkol alma

'Bunları Biliyormusunuz?' forumunda zahide tarafından 11 Eyl 2017 tarihinde açılan konu

By zahide on 11 Eyl 2017 22:27
 1. zahide

  zahide Administrator Site Yetkilisi Administrator

  186,195
  1,181
  38  goktepeliler alkol.jpg


  Metronidazol, tinidazol ve trimetoprim-sulfametoksazol içeren ilaçlarla birlikte katiyen alkol içmemelisiniz: Çünkü bu maddeler alkolle birleştiklerinde şiddetli baş ağrısı, kızarma, kalpte ritm bozukluğu, mide bulantısı ve kusma gibi belalara sebep oluyorlar, üstelik çok ciddi seviyelerde!

  İlacınızın preskripsiyonuna bakabilirsiniz hemen. Hattâ ona bile gerek yok, etkin maddesi muhtemelen antibiyotiğinizin kutusunda yazıyordur.


  Peki diğerleri?

  Bu etkin maddeleri barındırmayan antibiyotiklerin yanında, -eğer kendinizi artık iyi de hissediyorsanız tabii; bir bardak içki içmek pek de sıkıntı değil

  Metronidazol, tinidazol trimetoprim-sulfametoksazol barındırmayan bir antibiyotik kullanıyorsanız; bir bardak alkol sanılanın aksine antibiyotiğin etkilerini yok etmiyor, yukarıda yer alan rahatsızlıklara da sebep olmuyor.


  Ama tadında bırakın, abartmayın!

  Belirtilen etkin maddeye sahip olsun olmasın her antibiyotik bir takım yan etkilere sahip, alkol de genelde fazla kullanımda bu yan etkileri tetikliyor: Karın ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk gibi.

  Bir de tabii yakın zamanda antibiyotik kullanacak kadar hastalandıysanız, bol bol alkol alıp zaten kendini yeni toparlamış olan vücudunuzu yok yere dehidre etmek, zayıf düşürmek... Gerek yok yani  ALINTIDIR
   

Yorumlar

'Bunları Biliyormusunuz?' forumunda zahide tarafından 11 Eyl 2017 tarihinde açılan konu

Bu Sayfayı Paylaş